Fantasy, I.: Co je to fantasy?

23. května 2017 v 19:07 | Orili |  O fantasii
Fantasy je ve své podstatě klasifikována jako umělecký žánr, který je umístěný do fiktivních světů a míst, v nichž často figurují postavy, které nemají nic společného s naším reálným světem. Prakticky se sem zahrnuje vše, co obsahuje prvky nadpřirozena, včetně mýtů, legend nebo pohádek. Postupem času se ovšem rozdělila do řady podskupin, jakýchsi podžánrů, a dnes je dokonce fantasy jedním ze studovaných oborů.

zdroj: Warner Bros. Picture
"Jdu pozdě na dobrodružnou výpravu!"


Běžný člověk fantasy chápe jako něco, kde se využívá magie, kde jsou draci, rytíři, elfové, trpaslíci nebo trolové, kteří žijí na létajících ostrovech nebo na jednobarevných duhách. I takto se dá popsat fantasie, protože podle všeho fantasie nemá hranice - zejména moderní fantasie se totiž neopírá o zákony fyziky ani vědy; je interpretována zcela individuálně a závisí proto na jednotlivcích, kteří vypravují, kreslí, nebo píší, jak bude jejich příběhový svět vypadat.

Za starší fantasy bychom mohli považovat báje, mýty a legendy, které také velmi často pracují s fiktivními prvky nadpřirozena, ale jsou tu do určité míry zahrnuty skutečná místa, doby a postavy. Některá fantasy jsou ovšem postavena bez vlastních kamenů a jsou zasazena do prostředí ve skutečném světě, rovněž by se sem dali zařadit i náboženské mýty ze všech kultur.

Oddělení fantasy: historické doprava, vysoká rovně a komická na konci vlevo…
Existuje celá spousta různých žánrů, knihy se navíc také liší autora od autora, stejně jako nenajdete stejný strom v lese. Jenom v zahraničí existuje celá škála podžánrů fantasy, některé jsou dokonce doma v Japonsku (velká řada z nich vzniká jako anime) nebo Číně (wuxia a shenmo), odkud pocházejí opravdu exotická fantasy. Žádné z podžánrů nemá skoro žádné konkrétní hranice a často se v jedné knize může objevit i víc prvků z různých podžánrů. Mezi ty nejčastější ovšem patří epická, nebo - li také vysoká fantasy, během kterých vznikají celé nové světy s vlastní historií. Asi nejběžnějším příkladem tohoto podžánru je Pán Prstenů, J. R. R. Tolkien.

O něco dál stojí mýtické fantasy (pracují často s mýty), historické (většinou obsahuje reference odkazující na skutečné události středověku nebo starověku), současná fantasy (odehrává se v současném světě, ale magické bytosti často žijí skrytě - např. Harry Potter), alternativní fantasy historie (velice úzce pracuje se skutečnými událostmi a osobami), fantasy "meč a magie" (převaha napětí nad epičností), hororová fantasy (pojmenovaná někdy jako dark fantasy, je spjata převážně s prvky hororu a thrilleru), komická (zábavná fantasy nebo spíše mnohdy parodie) a science fantasy (taktéž hard fantasy; dává důraz na logiku a vědeckou vysvětlitelnost, také ale obsahuje z velké části magické prvky či nadpřirozené bytosti…). Zvláštním oddílem fantasy je steampunk (klasifikuje jí hlavně parní stroje, vzducholodě a viktoriánská doba).

A jak jsou na tom pohádky?
Poslední kapitolou jsou pohádky, považovány také za žánr fantasy, které jsou sice zasazené v našem světě, mnohdy obsahují řadu kouzelných prvků, ale jsou bez konkrétních popisů vlastních míst, dob nebo postav, a také nemají historii. Pohádky z velké části navíc opakují dějové linky a jsou bojem dobra se zlem, mající své vlastní poučení.

V posledních několika letech se zejména na filmové scéně objevují převyprávěné pohádky, které jsou převzaty a upraveny z původních originálů. A nebudeme se vůbec schovávat - tyhle nové pohádky postrádají často poučení, kterými skutečné a pravé pohádky oplývají a jejich příběh je často tak výrazně pozměněn, že z původní pohádky zůstávají pouze základní kameny, na nichž celé nové převyprávěné pohádky stojí.

Nákaza jménem fantasy
V minulém století se fantasy velice rychle rozšířilo, a protože je tak široce oblíbené, je i v současné době moderních telefonů na vzestupu. Šíří se nejen knihami, komixy a filmy jako dosud, ale i pomocí počítačových her, které většinou umožňují hráčům mnohem hlubší procítění a zážitek z interakce s okolním světem.

Oblibě se hodně těší tzv. hry na hrdiny (někdy se zkracují jako RPG, podle ang. role-playing games), které existují v podobě stolních her, nebo dokonce online a právě již zmíněných počítačových her. Mnohem osobitější zážitek pak poskytují tzv. LARPy, které fungují v principu na úplném "převtělení" do fiktivní postavy a hraní své role. Hru pak ovlivňují svými jednotlivými činy. Hry na hrdiny se dokonce nejednou staly tématem studie.
 


Komentáře

1 Magicmax Magicmax | Web | 23. května 2017 v 19:21 | Reagovat

Krásně obsáhlí článek!!!! :) Super! Takový by se měl obievit v něakém super seznamu aktuálnějších článku. :)

2 Orili Orili | Web | 23. května 2017 v 19:29 | Reagovat

[1]: Děkuju bockrát! Snaha byla: :D

3 GVKB GVKB | E-mail | Web | 23. května 2017 v 19:39 | Reagovat

Všude spatřujeme neúspěšné existenční strategie, které končí depresí u; ekonomiky, politiky, spravedlnosti, morálky, rodiny, psychiky, atd. žijeme ve světě konfliktů a válek, mír je zde jenom iluze způsobená drogami, nebo vírou v zázraky. Podívejme se do ekosystému na úspěšné evoluční strategie u rostlin a zvířat, úspěšné bylo to, co bylo stravitelné! Jak dochází k tomu, že je něco nestravitelné, a tak je to existenčně neúspěšné? Nestravitelné je to, co je amatérské, podívejme se třeba zde na nestravitelné stránky a blogy na internetu. Proč někdo dává na internet nestravitelné myšlenky?
Jde o jedince, co jsou v troubě, protože to jsou inteligentní troubové, jak se z člověka stane inteligentní trouba, na dálkové ovládání? Inteligentní troubové, mají sex bez antikoncepce a dojde k početí nové inteligentní trouby, a po narození vychovávají dítě inteligentní trouby na dálkové ovládání a dílo zkázy je dokonáno. Cesta je v kontrolování porodnosti, je třeba zamezit globálně tomu, aby se mohly inteligentní trouby rychle nekontrolovatelně rozmnožovat, a potom zde docházelo k veliké ekonomické emigraci. Je třeba si vzít příklad z Číny, zde jako první na světě přistoupili ke kontrole porodnosti, a díky tomu je Čína náš veliký svatý vzor, a náš starý prezident, rád do Číny létá vládním letadlem.

4 Orili Orili | Web | 23. května 2017 v 19:45 | Reagovat

[3]: Strašně ráda bych ti odpověděla, ale tvůj příspěvěk je víc než odstrašující. :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama